Când mergem cu elevii noștri la teatru, mai ales atunci când mergem cu cei mari, unde plaja de texte și „viziunile regizorale” pot fi provocatoare, urmărim mai multe lucruri.

În primul rând să fie un spectacol curat ca limbaj, dar și vizual. Pentru că degeaba mergi la Cehov, Shakespeare, Caragiale, dacă viziunea regizorală este dezlănțuită și tributară unei sau altei, ideologii. Din acest motiv, orice spectacol la care mergem a fost în...

Elevele de la Clasa a X-a „Prof. Laetiția Leonte” s-au organizat și au inițiat acest concurs de talente, pe care l-au numit inspirat „Copii cu har”, cu scopul de a da fiecărui elev doritor o scenă pe care să-și expună talentul. Din aproape în aproape s-a ajuns la Festivalul „Copii cu har” a cărui primă zi a fost astăzi.

Fiecare copil sau fiecare clasă s-a înscris cu ce talent consideră că are: origami, pian, vioară, magie, fizică și chimie, teatru, dans, gimnastică, balet clasic… am avut parte și de un final excelent, cu un dans acrobatic pe muzică românească, acompaniat de...